Wednesday, 27 Jan, 7.53 pm ଝର୍କା ଓଡିଶା

ହୋମ
ରହସ୍ୟ ଘେରରେ ଝରାଫୁଲର ମୃତ୍ୟୁ

କେତେ ନୂଶଂସ ପଲାଟି ଗଲାଣି ଏ ସମାଜ । କେଉଁଠି ବି ସୁରକ୍ଷୀତ ନାହାନ୍ତି ଝିଅ । କେବେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଗଣଦୁର୍ଷ୍କମ ହେଉଛି ତ ଆଉ କେବେ ଅଜଣା ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । ସବୁ ବେଳେ ବାପା, ମା ଚାହିଁ ଥାନ୍ତି ନିଜ ଝିଅକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ କିନ୍ତୁ ଏ ସମାଜ କେବେ ବି ଝିଅଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଦେବନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ଝିଅ ନିଜ ବାପା ଓ ମାଙ୍କ ପାଖରୁ ନିଜର ପାଠପଢା ବା ସମାଜରେ ନିଜର କିଛି ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଆସିଥାଏ । କିନ୍ତୁ କ'ଣ ଏ ସମାଜ ତାକୁ ନିଜ ଗୋଡରେ ଠିଆ ହୋଇ କିଛି କରିବାର ଅନୁମତି ଦେବ ?ସାଧାରଣରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ନାରୀ ମା ଓ ଝିଅ ବା ସ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ତୁ ସେହି ନାରୀ କ'ଣ ଏ ସମାଜରେ ବଞ୍ଚିପାରିବ ? ଝରାଫୁଲ ପାଠପଢିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ନିଜ ଘର ଛାଡି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ସେ କ'ଣ ଜାଣିଥିଲା ଏ ଦିନ ତା ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ଦିନ ହେବ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନିଜ ବାପା,ମା,ଭାଇ ସହିତ ଅନେକ ସମୟ ବିତେଇବା ପରେ ନିଜର ଉର୍ଜ୍ଜଳ ଭବିଶ୍ୱତ ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଠପଢିବାକୁ ।

କଲୋଜ ସମୟରେ ଅନେକ ସାଙ୍ଗସାଥି ହୋଇଥାନ୍ତି । ବା ଆମେ ମାନେ ନୂଆ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ନିଜର ବନ୍ଦୁ ଭାବରେ ସ୍ୱଳାର କରିଥାନ୍ତି । ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ସହିତ ନିଜ ଜିବନର ସବୁ କଥା ଆମେ ମନଖୋଲି କହିପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଶେଇ ସାଙ୍ଗ କେବେ ନିଜ ଜିବନ ପ୍ରତି କାଳ ହୋଇଯିବ ତାହା ଆମେ କେବେ ବିଶ୍ୱସ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବାନି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘଟିଛି ଏମିପି କିଛି ଘଟଣା ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କରିଦେବ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି । ମା ଓ ବାପା ହରେଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ନିଜ ଝିଅକୁ । ଯେଉଁ ଝିଅକୁ ସେ ଛୋଟବେଳୁ ପାଳିପୋଶି ବଢକରିଥାନ୍ତି । ଆଜିର ଘଟଣା ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ କାହିଁକି କରାଗଲା ହତ୍ୟା ? ଏହି ହତ୍ୟାପଛରେ କେଉଁ ସବୁ କାରଣ ରହିଛି ?ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକରି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁଇ ଯୁବକ। ଆଜି ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଛି। ଯାହା ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପୁଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।
ପୂରା ଘଟଣା ଏମିତି। ଯଶିପୁର ଥାନା ବୃନ୍ଦେଇପୋଷି ଗାଁର ରମାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଝିଅ ଝରାଫୁଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ +୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀ। କରୋନା ପାଇଁ ହଷ୍ଟେଲ୍ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ସେ ଘରକୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।ଗତ ୨୪ ତାରିଖରେ ଝରାଫୁଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ତା'ପର ଦିନ ଅର୍ଥାତ ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳେ ଝରାଫୁଲ ଘରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଫୋନ୍‌ରେ ବାପାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେ ଯାଇନଥିଲେ। ପରେ ରମାକାନ୍ତ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଝରାଫୁଲକୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ। ଫୋନ୍ ରିସିଭ୍ କରି ଦେହ ଭଲ ନାହିଁ, ସାଙ୍ଗ ଘରେ ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ଝରାଫୁଲ। ତା'ପରଠାରୁ ଝରାଫୁଲଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ତାଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଉନଥିଲେ ପରିବାର ଲୋକ।
ଆଜି ସକାଳ ୮ରୁ ସାଡ଼େ ୮ଟା ବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ଯୁବକ ଏକ ସ୍କୁଟିରେ ଝରାଫୁଲଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଆଣି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୂଳାପାଳ ଛକ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ଯାହା ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହୋଇଛି। ମୃତଦେହ ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପୁଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। କୁଆଖିଆ ପୁଲିସ ଓ ଯାଜପୁରରୋଡ୍ ଏସଡିପିଓ ଚିନ୍ମୟ କୁମାର ନାୟକ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ଝଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମୃତଦେହ ପାଖରେ ପଡ଼ିଥିବା ବ୍ୟାଗରେ ଝରାଫୁଲଙ୍କ ପୂରା ପରିଚୟ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ପୁଲିସ ଝରାଫୁଲଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ବାପା ଆସିବା ପରେ ଝିଅର ମୃତଦେହ ଚିହ୍ନିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହା ପଛରେ କାହାର ହାତ ରହିଛି, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ପୁଲିସ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଲେ ରମାଦେବୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ଅପରାଜିତା ଚୌଧୁରୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ସମସ୍ତ ହଷ୍ଟେଲ ବନ୍ଦ ଥିଲା। ନିକଟରେ ଫାଇନାଲ ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲିଥିଲା। ଘରୁ ମିଛ କହି ଆସି ଥାଇ ପାରନ୍ତି, ତଦନ୍ତ ହେଉ, ସହଯୋଗ କରିବୁ ବୋଲି କୁଳପତି କହିଛନ୍ତି।

Post Your View

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Jharka Odisha
Top