Sunday, 24 Jan, 7.34 am କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଖବର

Posts
ସମ୍ପ୍ରତି କରୋନା ଟିକା ଖୋଲା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 24 ଜାନୁୟାରୀ (କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଖବର): ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିରୋପଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀର 30 ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ସମ୍ପ୍ରତି କରୋନା ଟିକା ଖୋଲା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ସାତରୁ ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା।

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ଖୋଜାଗଲା |

ଦେଶରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ ର ସୀମିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇଟି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ଅଧିକ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦେବାକୁ କିଛି ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜି) କୁ ଖୋଲା ବଜାରରେ ଟିକା ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଟିକା ଦେବା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି

ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୋଲା ବଜାରରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଟିକା ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ପାଇବେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ସାତରୁ ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ କରୋନା ଟିକାକୁ ଭାରତ ସମେତ କୌଣସି ଦେଶରେ ଖୋଲା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋନୁ ସୁଦ ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର। 

15,37,190 ଲୋକ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାର କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କୋଭାକ୍ସିନର ସୀମିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ DCGI ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା ​​| ଏହା ପରେ, ଜାନୁଆରୀ 16 ରେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଦୁଇଟି ଟିକା ଟୀକାକରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, 23 ଜାନୁୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ 27,776 ଅଧିବେଶନରେ ମୋଟ 15,37,190 ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: kendrapada khabara
Top