Sunday, 24 Jan, 12.05 pm ଖବର ଓଡିଶା

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ
କେନ୍ଦ୍ର ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ଜାରି ହେଲା ୟୁନିୟନ ବଜେଟ ମୋବାଇଲ ଆପ, ରହିଛି ଏସବୁ ସୁବିଧା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଶନିବାର ହାଲୱା ସମାରୋହରେ ' ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ' ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ ହେବା ପରେ ଭାରତରେ କାଗଜବିହୀନ ବଜେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ହେବନାହିଁ । ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଏବଂ ସଦସ୍ୟମାନେ ସହଜରେ ବଜେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପାଇପାରିବେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ହେତୁ ବଜେଟ୍ କାଗଜରେ ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ କାଗଜରେ କରାଯିବ ନାହିଁ। ୨୯ ଜାନୁଆରୀରେ ସଂସଦରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୀକ୍ଷା ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉଭୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫର୍ମରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ।

' ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ' ର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ହେଉଛି-

୧- ' ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ' ଦୁଇଟି ଭାଷାରେ ଯଥା ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆପ୍ ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଫୋନରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ ।

୨- ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ଆପରେ ସମସ୍ତ ୧୪ଟି ବଜେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ରହିଛି । ଏଥିରେ ବାର୍ଷିକ ଆର୍ଥିକ ବିବରଣୀ , ଅନୁଦାନର ଚାହିଦା , ଫାଇନାନ୍ସ ବିଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

୩- ଏହି ଆପର ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଡାଉନଲୋଡ୍ , ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ , ସର୍ଚ୍ଚ , ଜୁମ୍ ଇନ୍ ଏବଂ ଆଉଟ୍ , ବାହ୍ୟ ଲିଙ୍କ୍ ଭଳି ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏହାର ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ସୁବିଧାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ ।

୪- ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ସଂସଦରେ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହି ଆପରେ ସମସ୍ତ ବଜେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଏହା କେଉଁଠାରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରୁ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।ଏହା ସହିତ , ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ www.indiabudget.gov.in ରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାନୁଆରୀ ୨୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି , ଯାହା ଫେବୃଆରୀ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ୮ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୮ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିବାଦନ ସହିତ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Khabar Odisha
Top