Saturday, 06 Mar, 8.02 pm ଓଡିଆ ପୁଅ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର
୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିଲା ଭାରତ ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ଫାଇନାଲ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ୬-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ଇନିଂସ ଏବଂ ୨୫ ରନରେ ଇଲଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସିରିଜକୁ ୩-୧ରେ ଜିତି ନେଇଛି। ଏହା ସହ ଭାରତ ଲର୍ଡସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନ୍ ୧୮ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଫାଇନାଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ଭେଟିବ। ଫାଇନାଲକୁ ଯିବାପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ସିରିଜ ଭାରତକୁ ଜିତିବାର ଥିଲା।

ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଭାରତ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ
ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ ଏବଂ ୨୫ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ଭାରତ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଭାରତୀୟ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬ ଟି ସିରିଜରେ ୫୨୦ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ୭୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ସହ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି।

ସମାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ୬ ଟି ସିରିଜରେ ୪୪୨ ପଏଣ୍ଟ ସହ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ୪୨୦ ପଏଣ୍ଟ ସହ ୫ ସିରିଜରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩୩୨ ପଏଣ୍ଟ ସହ ୪ ସିରିଜରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଫାଇନାଲ୍ ନୂତନ ଜିଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ହେବ।

ବିଶ୍ୱ ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ଭେଟିବ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଛି। ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ଭାରତ-ଇଲଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ।

ଏଥି ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫାଇନାଲକୁ ଯିବାର ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫାଇନାଲକୁ ଯିବାର ସର୍ତ୍ତ ଥିଲା ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ଡ୍ର ହେବ (୨-୨, ୧-୧, ୦-୦, )। ଇଂଲଣ୍ଡ ୨-୦ରେ ଜିତିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫାଇନାଲକୁ ଯିବ ବୋଲି ଆଶା ଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରିନଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ହାରିବା ପରେ ଭାରତର ବଡ଼ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ
ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ହାରି ଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଗାମୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେରେ କ୍ରମାଗତ ଜିତ୍‌ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଯଦି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗତ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହାରିଥାନ୍ତା, ତେବେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରି ନଥାନ୍ତା।
ଭାରତର ବ୍ୟାଟିଂରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଋଷଭ ପନ୍ତ, ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଅଶ୍ୱିନ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।
ବୋଲିଂରେ ଅକ୍ଷର ଏବଂ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କର ଯାଦୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Odia Pua
Top