Saturday, 23 Jan, 11.07 pm ଓଡିଆ ପୁଅ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର
ଦେଶର ମନୋଭାବ : କରୋନା ପରେ ବେକାରୀ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା - ଲୋକମାନେ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱରରେ କହିଲେ ଏହି କଥା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ମହାମାରୀ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଆତଙ୍କବାଦ, ଦୁର୍ନୀତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା କ'ଣ? ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ, ‘ଆଜ ତକ୍’ ଦେଶ କା ମିଯାଜ୍ ସର୍ଭେରେ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ମୁଡ୍ ଅଫ୍ ଦ ନେସନ୍ (MOTN) ନାମକ ଏହି ସର୍ଭେରେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀ, ବେକାରୀକୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା
୧୨ ହଜାର ୨୩୨ ଲୋକଙ୍କ ମତ ସହିତ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଅଟେ। ସହରାଞ୍ଚଳର ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି।

ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱିତୀୟ
ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବେକାରୀକୁ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ବିଭାଜନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ସହରରେ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏବଂ ଗ୍ରାମରେ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବେକାରୀକୁ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି।

ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତି ହେଉଛି ଦେଶର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସମସ୍ୟା
କେବଳ ୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆର୍ଥିକ ମନ୍ଥରତାକୁ ଦେଶର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ କୃଷକଙ୍କ ସଙ୍କଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ସମସ୍ୟା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦେଶର କୃଷକମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ମତପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି। ୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦୁର୍ନୀତି ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିବାବେଳେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ମାନ୍ଦା ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଅଟେ।

ଏହି ସର୍ଭେରେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମତ ଦେଇଥିଲେ

ଦ ନେସନ ପୋଲ ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି କାର୍ଭି ଇନସାଇଟ୍ସ ଜାନୁୟାରୀ ୩ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୧୩, ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଜନମତ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ସର୍ଭେରେ ସମୁଦାୟ ୧୨, ୨୩୨ ଜଣଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୬୭ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଥିଲେ। ୯୭ ଟି ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ୧୯ ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୯୪ ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Odia Pua
Top