Friday, 22 Jan, 5.00 pm ଓଡିଆ ପୁଅ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା, କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଜିଦ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୧ (ଓଡିଆ ପୁଅ): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ଏକାଦଶ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। କୃଷକମାନେ ଗତ ୫୮ ଦିନ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତିନୋଟି ନୂତନ କୃଷି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ, କେନ୍ଦ୍ର ଶିଳ୍ପ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମ ପ୍ରକାଶ ଏବଂ ୪୧ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ପ୍ରତିନିଧି ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟିର ବୈଠକରେ କେସି ବେଣୁଗୋପାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ଚାଷୀଙ୍କ ସହିତ ଦୃଢ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆମେ ଏହି ବିଷୟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ କରିଛୁ। କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କମିଟି ଉପରୁ ତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

କୃଷି ଆଇନକୁ ଦେଢ ବର୍ଷ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଏବଂ କମିଟି ଗଠନ କରି ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କିସାନ ସଭା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ହାନାନ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ଆଉଟର ରିଙ୍ଗ ରୋଡ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଆସିବେ। ଆମେ ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ସେଠାରେ ଏକ ରାଲି ହେବ। ‘ ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ମନୋଭାବ ଟିକେ ଅଧିକ ସକରାତ୍ମକ ତେବେ ଏହା ଭଲ ହୋଇପାରେ। ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ପୁରୁଣା ପ୍ରସ୍ତାବଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା, ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ସେହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ନେଇଥିଲୁ। ଆଲୋଚନା ପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

କିସାନ ମଜଦୁର ସଂଙ୍ଘ କମିଟିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଏସ.ଏସ୍ ପାଣ୍ଡେର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ବୈଠକରେ ଆମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବୁ। ଆଲୋଚନା ଆମର ଦାବି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବୁ। ଆମେ MSP ଉପରେ ଆଲୋଚନା ସହିତ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ନିୟମ ବାତିଲ୍ କରିବାକୁ ଆବେଦନ କରିବୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ହେଉଛି ବିଷକୁ ମିଠା କହି ଲୁଚାଇ ଆମକୁ ଫାନ୍ଦରେ ପକାଇବା। ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଆମର ବୈଠକରେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଆମେ ସରକାରଙ୍କର ବୁଧବାର ଦିନର ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୧୦ ରାଉଣ୍ଡ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ଦଶମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଆଇନଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଢ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଗୁରୁବାର ଦିନ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୋଲିସ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୁଝାମଣା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରି କୃଷକ ସଂଗଠନର ନେତାମାନେ ରିଙ୍ଗ ରୋଡରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି କରିବାକୁ ପୋଲିସଠାରୁ ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି, ଯାହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ସୁରକ୍ଷା ତଥା କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୋଲିସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହାକୁ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Odia Pua
Top