Sunday, 28 Feb, 4.42 pm ଓଡିଶା ସମ୍ବାଦ

ଦେଶ -ବିଦେଶ
କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ନେଲେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୃଷି ରପ୍ତାନି ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ସରକାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭୨୮ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସରକାର ଗୋଟିଏ ଉତ୍ପାଦ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ। ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଏହି ଦିଗରେ 'ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା, ଗୋଟିଏ ଫୋକସ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟ' (ODOFP) ର ପଦକ୍ଷେପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଚିହ୍ନିତ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହାର ଗୁଣବତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ। ଏହିପରି ଚିହ୍ନିତ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବଜାର ଖୋଜିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହେବ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ।

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରାଜ୍ୟ, ୟୁଟି ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ (ICAR) କୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ୭୨୮ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି, ଗୋରୁ, କୁକୁଡ଼ା, ଦୁଗ୍ଧ, ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ଏବଂ ଜଳଚର ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଉତ୍ପାଦ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ଆପ୍ରୋଚ ଅଧୀନରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହେବ।

ଏହା ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବ। ଚିହ୍ନିତ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର PM-FME ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସମର୍ଥିତ ହେବ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହକ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ।

ସେହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ନିଜ ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମର୍ଥନ କରିବେ। ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମିଶନ ପରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା, ଗୋଟିଏ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କୃଷି ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିବ।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Odisha Sambad Odia
Top