Friday, 05 Mar, 11.59 am ONA Khabar

ଲାଟେଷ୍ଟ ନ୍ୟୁଜ୍
ମଲ୍, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ନୂତନ କୋଭିଡ-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ-୧୯ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୁରୁବାର (ମାର୍ଚ୍ଚ ୪) ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଫେସ୍ ମାସ୍କର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ମଲ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ପରି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଯୋଡି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଏକ ନୂତନ ତାଲିକା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସପିଂ ମଲଗୁଡିକରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାନବସମ୍ବଳ ରହିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଭୁତାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ସପିଂ ମଲ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ :

୧) ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ମାନବ ଶକ୍ତି ନିୟୋଜିତ ।

୨) ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ ।
୩) ଫ୍ରଣ୍ଟ-ଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମାନେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

୪) ପରିଦର୍ଶକ, ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପୃଥକ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ।

ସପିଂ ମଲ୍ ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି, ଯେପରିକି ଭୋଜନ ବଦଳରେ ଉତ୍ସାହିତ ହେବାକୁ ନିଆଯିବା ଏବଂ କୋଭିଡ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଗୃହ ବିତରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି, କାରଣ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି ।

ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ:

୧) ଭୋଜନ ବଦଳରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ, ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣକୁ କୋଭିଡ୍ ସତର୍କତା ଅନୁଯାୟୀ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାକୁ ହେବ ।

୨) ଗୃହ ବିତରଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଘର ବିତରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବ ।

୩) ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପରିସର ବାହାରେ ସଠିକ୍ ଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ ।

୪) ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଭିତରେ ଏବଂ ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଧାଡିରେ ଥିବାବେଳେ ୬ ଫୁଟର ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ଏହି ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହସ୍ତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ପ୍ରବେଶ ସମୟରେ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏହି ଆଦେଶରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେବଳ ଅଜ୍ଞାତ ଲୋକଙ୍କୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ:

୧) ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ତାପଜ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

୨) କେବଳ ଲକ୍ଷଣନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

୩) ଫେସ୍ ମାସ୍କ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

୪) ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ଥିବା କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯିବ ।

୫) ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପରିଚୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଚମତ୍କାର ।

ଏହି ସମୟରେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ପଞ୍ଜାବ, ତାମିଲନାଡୁ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସମେତ ୬ ଟି ରାଜ୍ୟ ଦୈନିକ ନୂତନ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଥିବାର ରିପୋର୍ଟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ୬ ଟି ରାଜ୍ୟ ତାଜା ମାମଲାର ୮୫.୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଏହାସହ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମୋଟ ୧୭,୪୦୭ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ।

ଅବଶ୍ୟ, ଅନ୍ୟ ୨୩ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୟୁଟ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସ କୋଭିଡ-୧୯ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଓଡିଶା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଝାରଖଣ୍ଡ, ପୁଡୁଚେରୀ, ଆସାମ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ସିକ୍କିମ, ଲଦାଖ, ତ୍ରିପୁରା, ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ , ଦାମନ ଏବଂ ଡିୟୁ ଏବଂ ଦାଦ୍ରା ଏବଂ ନାଗର ହାଭେଲି ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: ONA Khabar
Top