Wednesday, 05 Aug, 1.19 pm Sundara Swastya

Posts
ଚାଣକ୍ୟ ନିତି ଅନୁସାରେ ଟଙ୍କା କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଶିଖନ୍ତୁ | ଧନୀ ହେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁଖ ପାଇଥାଏ। ଶାରୀରିକ ଜୀବନରେ ଅର୍ଥର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ଚାନକିଆ ଏହାକୁ ଧନର ଏକ ଉପକରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ |ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି କହୁଛି ଯେ ଟଙ୍କା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଏବଂ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍। ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅର୍ଥର ପ୍ରକୃତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର ଅଟେ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କୁ ଧନର ଦେବୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଥିଲେ। ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ |

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଅର୍ଥର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅତି ଚିନ୍ତିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରେ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ଧନ ର ଅଭାବ ନରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଏହି ନୀତି ଗୁଡିକୁ ଧ୍ୟାନ ରେ ରଖିବା ଉଚିତ| .

ଟଙ୍କା ଚିନ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | .

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଟଙ୍କା ଅତି ଯତ୍ନର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ବିଳାସ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଥାଏ | .

ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କର .

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି କହୁଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବାରେ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଆୟଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ | ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ଜଣେ ଧନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗ ରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସକାରାତ୍ମକ ଦିଗରେ ଟଙ୍କା ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଧନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି | କାହାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା କେବେବି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍ |

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Sundara Swastya
Top