Tuesday, 04 Aug, 4.59 pm Sundara Swastya

Posts
ଏହି କାରଣରୁ, ଅବିବାହିତା ଝିଅଙ୍କୁ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ମନା କରାଯାଏ, ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଏ |

ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସହିତ ଅନେକ ନିୟମ ଜଡିତ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂଜାର ଏହି ନିୟମ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଯାହାଫଳରେ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ତୁମେ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଜରୁରୀ |

ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂଜା ର ନିୟମ |

କେବଳ ଏହି ପୂଜା ଜଣେ ପୁରୁଷ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ ହେବା ଉଚିତ୍ |
ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଆଲୋକର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କ ପୂଜା କେବଳ ସେହି ପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ପୂଜାଟି ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ପୁରୁଷ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ |

ଅବିବାହିତା ମହିଳା ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ | .

ଅବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଅବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଛୁଇଁବା ନିଷେଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ଅବିବାହିତା ମହିଳା ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କ ନିକଟତର ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଭଗବାନ ଶିବ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ତପସ୍ୟା ରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରୁହନ୍ତି |

ଳିଙ୍ଗ ଚାରିପାଖେ ଘୂରନ୍ତୁ ନାହିଁ
ପୂଜା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅନେକ ଥର ମହିଳାମାନେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲନ୍ତି | ଯାହା ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ଅବିବାହିତା ମହିଳା ଶିବଲିଙ୍ଗ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବାସ୍ତବରେ, ପୁରାଣରେ ଶିବଙ୍କ ଉପାସନା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ। ତେଣୁ ଅବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିବଙ୍କୁ ସତର୍କତାର ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ଯେତେବେଳେ ଶିବଙ୍କ ତପସ୍ୟା ଭଙ୍ଗ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି | ତେଣୁ ଅବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ସହିତ ପୂଜା |
ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅବିବାହିତା ମହିଳା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ଶିବ ଏବଂଗୌରୀଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରି ଜଣେ ଅବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାଇ ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଆନ୍ତି |

ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |
ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ, ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଭୁଲିଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଶିବଙ୍କୁ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବା ନିଷେଧ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାପ ହୋଇଥାଏ | ତେଣୁ, ତୁମେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଦେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଚମ୍ପା ଫୁଲ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |
ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚମ୍ପା ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇନଥାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ବ୍ରହ୍ମା ଜୀ ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଚମ୍ପାଫୁଲ ଶିବଙ୍କୁ ମିଛ କହିଥିଲା। ଯାହା ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଶିବ ଚମ୍ପା ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ। ଶିବ ବ୍ରହ୍ମା ଜୀଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ପୃଥିବୀରେ କୌଣସି ମନ୍ଦିର ରହିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ। ଚମ୍ପା ଫୁଲକୁ ଅଭିଶାପ ଦେବାବେଳେ ଶିବ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋର ପୂଜା ସମୟରେ ତୁମେ ବ୍ୟବହାର ହେବ ନାହିଁ। ସେବେଠାରୁ ଶିବ ପୂଜା ସମୟରେ ଚମ୍ପା ଫୁଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ | ସେହିଭଳି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏନାହିଁ |

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Sundara Swastya
Top