Friday, 22 Jan, 11.17 pm The Samikhsya Odia

ହୋମ
ଆଜି ହେଉଛି ନେତାଜୀଙ୍କ 125 ତମ ଜୟନ୍ତୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିପରି ପାଳନ ପାଇଁ ନେଇଛନ୍ତି ନିଷ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଆଜି ହେଉଛି ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ 125 ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ। ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଜନ୍ମ ଦିବସକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କୋଲକାତାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ। ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନେତାଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିବସ ଜାନୁୟାରୀ 23 ତାରିଖକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ହାତକୁ ନେଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଜି କୋଲକାତାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲରେ ଏହି ସ୍ମୃତିର ଉଦଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ଅବସରରେ ନେତାଜି ଉପରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାପିଂ ସୋ ଉଦଘାଟିତ ହେବ । ନେତାଜୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିସହିତ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଡାକ ଟିକେଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ସେହିପରି କୋଲକାତାର ନ୍ୟାସନାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ 'ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନେତାଜୀ" କରାଯିବ। ଏଥିରେ ସୁଭାଷଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଯୋଗଦେବେ। କୋଲକାତାରେ ଏକ କଳାକାର ଶିବିର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି।

ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର କଟକ ସ୍ଥିତ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଅନ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟରେ ହରିପୁରା କରାଯାଉଛି ଯାହା ନେତାଜୀ ସହିତ ସାଙ୍କେତିକ ସଙ୍ଗଠନ ଅଟେ। ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ସହିତ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି କରିଛନ୍ତି। ସେଗୁଡିକ ହେଲା

1-ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ନରସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନେତାଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା କବାଡି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସମେତ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱଦେଶୀ ଖେଳକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ କରିବ।

2-ନେତାଜୀଙ୍କ ନାମରେ ଫୁଟବଲ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଏବଂ ମାରାଥନ୍ ,ପଦଯାତ୍ରା ଏବଂ ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା କେନ୍ଦ୍ର ଯୁବ ଓ କ୍ରୀଡା ବିଭାଗ କରିବ।

3- ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ଏବଂ ମଣିପୁରରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଏକ ୱେବନାର "ଦେଖୋ ଆପ୍ନା ଦେଶ" ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରିବ।

4- ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ INA ଟ୍ୟୁନ୍ 'କଦମ୍ କଦମ୍ ବାଢାଏ ଜା' ବିଟିଂ ରିଟ୍ରେଟ୍ ସମାରୋହ 2021 ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରିବ।

5- ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର କିଛି ବିମାନକୁ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିଛବି ସହିତ ରଙ୍ଗ କରିବ। ବିଶେଷତଃ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଉଡ଼ୁଥିବା ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ଏହିପରି କରିବ।

6-ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନେତାଜୀଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନର ନାମକରଣ କରିସାରିଛି।

7- ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ 5 ଟି ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନେତାଜୀ ଉପରେ 5 ଟି ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହିତ ନେତାଜୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଅନଲାଇନ୍ ବକ୍ତୃତା ଏବଂ ୱେବିନାର୍ ଆୟୋଜନ କରିବ।

8-ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିକାଶ ନିଗମ 'ଭାରତ ପାଇଁ ନେତାଜୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ କିପରି ପୂରଣ କରିବ' ଉପରେ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରିବ।

9- ଦୂରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନା ଆୟୋଜନ କରିବେ, ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ସମୟ ଉପରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି।

10-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀକୁ ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ 125 ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: The Samiksha Odia
Top