Friday, 25 Dec, 9.30 am Yuva Samay

ବିଶେଷ
ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଡେ ୨୦୨୦: କାହିଁକି ୨୫ ଡିସେମ୍ବର ଦିନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଡେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱ

ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଡେ ହେଉଛି ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ | ଏହି ପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୫ ଡିସେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ଯୀଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସକୁ ବଡ଼ ଉତ୍ସାହ ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଏହି ଦିନ ସଭିଏଁ ପରସ୍ପରକୁ ଉପହାର ଦିଅନ୍ତି | ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରୀ ଘରେ ସଜାଯାଇଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଡେ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ |

ଏହିପରି ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହେଲା

ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ରୋମର ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରାୟ ୩୬୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ଜାରି ରହିଥିଲା। ଏହା ପରେ, ୨୫ ଡିସେମ୍ବର ଚତୁର୍ଥ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହେଲା | ୧୮୩୬ ମସିହାରେ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସକୁ ଆମେରିକାରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୫ କୁ ଏକ ସାଧାରଣ ଛୁଟି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା |

ସାଣ୍ଟା କ୍ଲଜ

ସଂତ ନିକୋଲାସ ୩୪୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ୬ ଡିସେମ୍ବରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବିଶ୍ବାସ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂତ ନିକୋଲାସ୍ ପ୍ରତି ୨୫ ​​ଡିସେମ୍ବରରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପହାର ନେଇ ଆସନ୍ତି | ଏହି ସଂତ ନିକୋଲାସ୍ ହିଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାଣ୍ଟା କ୍ଲଜ୍ ହୋଇଗଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ପିଲାଦିନେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ବଡ ହେବା ପରେ ସେ ଜଣେ ପାଳକ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ଗରିବ ପିଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଉପହାର ଦେଉଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ବାରା କେହି ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରୀର କାହାଣୀ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରୀକୁ ସଜାଇବା ଅନେକ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉତ୍ତର ୟୁରୋପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଫେୟର ନାମକ ଏକ ଗଛକୁ ସଜାଇ ଶୀତକାଳୀନ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲା | ଧୀରେ ଧୀରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରୀର ଧାରା ସବୁଆଡେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗଲା ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଏହି ଅବସରରେ ଗଛକୁ ଘରକୁ ଆଣିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରୀକୁ ସମସ୍ତ ଦେବତାମାନେ ଯୀଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିବାକୁ ସଜାଇ ଥିଲେ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଅବସରରେ ଲୋକମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରୀକୁ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକରେ ସଜାନ୍ତି |

Dailyhunt
Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Dailyhunt. Publisher: Yuva Samay
Top